Ny blog måned 11: 14.000 sidevisninger i alt

Gå til oversigt over alle statusopdateringer

Ingen intro, vi springer lige ud i det.

Jeg har den seneste måned skrevet og udgivet 22 artikler fordelt på 16 på blog #1 og 6 artikler på blog #2. Det er ikke helt de planlagte 30, men i betragtning af ydre omstændigheder er det OK.

Jeg oplever også efterhånden et bedre “flow” i skrivearbejdet, og selvom min engelsk længe har været ganske godt, så er det blevet tydeligt mere naturligt og med et bredere ordforråd over de seneste måneder.

Ny strategi

Income School har lavet en opdateret udgave af deres kursus, som er tilpasset de konstant ændrede betingelser for SEO. Jeg har set kurset, og er “blown away”, som man siger på godt dansk. Det er netop fordi, de konstant følger udviklingen, at abonnementet er sat til autofornyelse. De 200 USD om året er fantastisk værdi for pengene, også selvom jeg ikke har set størsteparten af kurserne.

I øvrigt har de nu gjort Jims Harmers glimrende bog, Work Energy tilgængelig som lydbog for alle medlemmer (hør anmeldelsen på Kronede Dage). Selvom jeg allerede havde læst bogen, var det en fornøjelse at genhøre den.

Income School er også begyndt at tilbyde skriveservices fra deres team, men det har jeg umiddelbart ingen planer om at benytte.

Hvordan går det med indtjeningen?

Den seneste måned tjente jeg i alt 157,99 dollars (ca. 980 kr.), hvoraf størsteparten var fra bannerreklamer. Tænk engang: Godt og vel 1.000 kr. i månedlig passiv indkomst fra de to blogs!

Som nævnt i forrige statusopdatering har jeg planer om på et tidspunkt at øge indtægten via affiliatemarketing. Det eneste affiliateprogram, jeg har benyttet på de to blogs, er fra Amazon, som jeg af flere årsager havde planer om at droppe. Men jeg gav den en chance, og det var måske meget fint, for der er faktisk kommet lidt penge ind:

Den seneste måned indbragte Amazon 15,56 USD (knap 100 kr.). Desværre var det hele registreret under samme “tracking ID”, og derfor kan jeg ikke se, hvilken blog, der indbragte hvor meget. Af samme årsag har jeg fordelt pengene 50/50 på hver blog i opgørelsen. Jeg har nu oprettet individuelle ID’er, men får nok ikke ændret alle links i begge blogs foreløbig.

Jeg har stadig planer om at udskifte Amazon med andre affiliate-sites, men det er meget hurtigere at tilmelde sig og finde relevante varer på Amazon.

Herunder er en opdateret graf over den samlede indtjening siden starten:

Som nævnt tjente jeg i den seneste måned samlet 157,99 dollars, hvilket er en indtægtsstigning på 35,6% sammenlignet med sidste måned. Måske var det ikke så skidt at starte to blogs, som hver især kan bidrage til den samlede indtægt.

Blog #1: Bolig

Jeg har nu udgivet over 100 artikler på denne blog – 108 for at være helt præcis. Det er ikke altid lige let at identificere nye emner uden hård konkurrence, men de findes dog. Og fra tid til anden støder jeg på en guldgrubbe.

Antallet af sidevisninger er steget 26,5% den seneste måned. Man skal passe med med at brokke sig over en tocifret procentvis stigning og næsten 1.200 flere sidevisninger, men det er ikke de samme fordoblinger, som vi oplevede de forrige måneder.

I alt har der været 5.689 sidevisninger og 4.766 unikke besøgende.

Jeg har droppet at dele nye artikler på Pinterest. Det er simpelthen ikke indsatsen værd, og jeg er faktisk ganske tilfreds med denne beslutning, som sparer mig for at bruge tid på at lave billeder og dele dem. Nogle foreslog at fokusere på Google Stories, man mange andre mener det er spild af tid. Hvis Kim og Ricky på et tidspunkt anbefaler det eller ligefrem laver et kursus, vil jeg undersøge muligheden nærmere.

Hvad viser Search Console?

Udvikligen har været ret flad den seneste måned, men bemærk det flotte opsving til højre i kurven. Ofte er de seneste dages tal ikke helt korrekt, og de hælder ofte mod den lavere side. Jeg er derfor forsigtigt optimistisk mht. den kommende tid.

Statusoverblik

Jeg har selv skrevet alle artiklerne og derfor ikke haft udgifter til udlicitering. Indtægten steg med blot 5,4%, eller ca. 25 kr. Det er på trods af den lille ekstraindtægt fra Amazon, hvorimod indtægten fra Ezoic faldt med et par dollars. Jeg er ikke sikker på årsagen, men giver den lige en måneds tid, inden jeg eventuelt bruger tid på at grave i tallene.

ArtiklerSidevisningerUdgifterIndtægterAkk. indtjening
Måned 1002.7000-2.700
Måned 272500-2.700
Måned 33211300-2.700
Måned 4326000,44-2.699,56
Måned 542162296,252,90-2.992,91
Måned 650268135,194,41-3.123,69
Måned 754519135,509,98-3.249,21
Måned 8801.190189,0020,45-3.417,76
Måned 9812.923054,92-3.363,63
Måned 10924.498079,79-3.283,84
Måned 111085.689084,1-3199,74
Alle valutatal er i USD.

Dertil har jeg modtaget 0,48 BAT fra besøgende med Brave Browser – svarende til ca. 4 kr. ved nuværende kurs. Det medregnes fortsat ikke i tabellen ovenfor, da kursen på BAT svinger en del.

Hvad skal der ske i næste måned?

Der skal skrives flere artikler :-) Målet er også denne gang 30 artikler i alt for begge blogs, men jeg ved ikke, om der bliver tid til det.

Blog #2: Dyr

Besøgstallet er virkelig eksploderet den seneste måned. Fra 4.107 til 8.288 sidevisninger – svarende til en stigning på 102%! Det kan man næppe være utilfreds med. Ikke mindst fordi jeg “kun” har udgivet 63 artikler. Her er muligvis et meget større potentiale end hidtil antaget.

Pinterest giver også lidt bedre resultater end for blog #1. 418 besøgende ankom fra sociale medier, hvorfra Pinterest stod for størsteparten:

Det er i øvrigt interessant, at der er kommet 125 besøg fra Facebook fordelt over 8 artikler. Efter lidt detektivarbejde kan jeg se, at der faktisk har foregået reel organisk deling af en håndfuld artikler.

Hvad viser Search Console?

Vi ser en ganske jævn stigning:

Bemærk de 258.000 impressions. Det vil sige, at mine artikler er dukket op i over en kvart million søgninger over de seneste tre måneder. Mange af dem på side 2 eller lavere i søgeresultaterne, og giver derfor ikke så mange klik.

Det er ret normalt med en CTR (click through-rate) rate på 4%. Men det viser, at rigtig mange mennesker søger info om de ting, jeg har skrevet om. Dermed at der god mulighed for også at skaffe flere besøgende ved at forbedre underpræsterende artikler.

Statusoverblik

Den seneste måned indbragte bloggen 73,89 USD, svarende til ca. 450 kr. Dvs. en fordobling i forhold til forrige måned.

ArtiklerSidevisningerUdgifterIndtægterAkk. indtjening
Måned 151211650-165
Måned 21026103,270-268,27
Måned 314139202,440,16-439,84
Måned 4194971283,10-564,74
Måned 5347122104,17-770,57
Måned 6467071626,41-926,16
Måned 7537241707,65-1.088,51
Måned 8571.2119010,68-1.167,83
Måned 9571.850016,42-1.151,41
Måned 10574.107036,71-1.114,70
Måned 11638.288073,89-1040,81
Alle valutatal er i USD.

Dertil har jeg modtaget 0,48 BAT (præcis det samme som blog #1) fra besøgende med Brave Browser – svarende til ca. 4 kr. ved nuværende kurs. Det medregnes fortsat ikke i tabellen ovenfor, da kursen på BAT svinger en del.

Hvad skal der ske i næste måned?

Jeg har et par halvfærdige artikler, der skal udgives. Og så vil jeg give mig i kast med en kombination af lavthængende frugter og nogle store artikler med hårdere konkurrence. Det er tid til gå efter nogle at de centrale emnet, som er sværere at ranke på Google, men som samtidig har potentiale for at indhente rigtig mange besøgende.

Gå til oversigt over alle statusopdateringer

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com