Ny blog måned 9: Passiv indkomst med stort ‘P’

Gå til oversigt over alle statusopdateringer

I den seneste måned har jeg udgivet én sølle artikel. Nej, det er ikke ret imponerende. Jeg har gode undskyldninger (som man jo altid har), herunder andre projekter, men det ændrer ikke ved, at det er for dårligt. Jeg burde have udgivet mindst 10 og helst 20.

Belønningen for at nå målet ville ellers have været en ny mobiltelefon, men det må vente til en anden gang. Jeg har i stedet installeret LineageOS på den gamle og i øvrigt valgt et mørkt tema. Nu kan revnen ikke ses så tydeligt.

Det lave aktivitetsniveau betyder også, at jeg denne gang ikke har så lært så meget, som kunne viderebringes her. Men jeg har dog haft fornøjelsen af en næsten fuldstændig passiv indkomst fra de to blogs på samlet 71,34 dollars (knap 500 kr.).

Udviklingen i både indkomst og besøgende har været overordentligt tilfredsstillende, men den manglende aktivitet betyder, at der på et eller andet tidspunkt senere til blive et større eller mindre “hul” i udviklingen.

Nogle grundlæggende ting har jeg lært de sidste 9 måneder: Project 24 virker, men deres tidsplan er yderst hektisk. Man skal være villig til at lægge de fleste af sine andre aktiviteter til side for at følge med i det forventede antal udgivelser.

Okay, jeg har måske også gabt over lidt mere end jeg kan sluge ved at starte to blogs op på én gang. Hvis jeg havde holdt mig til én ville jeg have været forud for planen. Til gengæld ville vi ikke have haft så spændende komparative data som dem, du ser nedenfor.

Hvordan går det med indtjeningen?

Herunder er grafen fra sidste opdatering forlænget med seneste måneds resultater:

Månedlig blogindtægt i US dollars

Den eksponentielle udvikling fortsætter ufortrødent. Som nævnt tjente jeg i den seneste måned 71,34 dollars (knap 500 kr.) i reklameindtægter, hvilket er en stigning på 130%! Snart overgår de to engelsksprogede blog min ikke just imponerende reklameindtægt fra bloggen her.

Blog #1: Bolig

Det går fortsat rigtig godt! Antallet af sidevisninger er steget 146% den seneste måned. Det er ikke en slåfejl. Der har været 2,923 visninger de seneste 30 dage sammenlignet med 1,190 måneden forinden.

Der kommer fortsat meget, meget få besøgende fra sociale medier (Pinterest). Faktisk stammer kun 10 sidevisninger derfra. En enkelt Pinterest-bruger har dog gemt et af mine pins. Jeg ved stadig ikke helt hvad det betyder, ud over, at jeg åbenbart ikke er helt usynlig.

Hvad viser Search Console?

Det går opad :-)

Statusoverblik

Jeg skrev selv den ene artikel og brugte dermed ingen penge på udlicitering af artikelskrivning. Indtægten steg med 169% – penge som således kan få lov at betale for tidligere måneders udgifter 😆

ArtiklerSidevisningerUdgifterIndtægterAkk. indtjening
Måned 1002.7000-2.700
Måned 272500-2.700
Måned 33211300-2.700
Måned 4326000,44-2.699,56
Måned 542162296,252,90-2.992,91
Måned 650268135,194,41-3.123,69
Måned 754519135,509,98-3.249,21
Måned 8801190189,0020,45-3.417,76
Måned 9812923054,92-3.363,63
Alle valutatal er i USD.

I forrige måned tjente jeg dertil 0,29 BAT på bloggen. Denne måned var det hele 2,32 BAT (svarende til knap 10 kr. ved nuværende kurs). Det medregnes dog ikke i tabellen ovenfor.

Hvis du også bruger Brave Browser (anbefales alle, som går op i privatliv), kan du i øvrigt bidrage til at holde denne blog kørende ved at donere BAT via den lille trekant til højre for adressefeltet:

Hvad skal der ske i næste måned?

Jeg har stadig listen af gode artikelemner, som ville være rigtig gavnlige at få udgivet. Eller det vil sige, Windows slettede listen, og jeg måtte bruge en dag på at genskabe det (det var ikke sket med Ubuntu).

I den kommende måned skal jeg have udgivet mindst 15 artikler! Det bliver lidt hektisk med mange andre opgaver, men det kan lade sig gøre.

Blog #2: Dyr

Antallet af sidevisninger er steget med 53%. Det er ikke lige så højt som for blog #1, men ganske pænt og omtrent samme procentvise udvikling som måneden forinden

Der er næsten daglig en eller to personer, som gemmer mine pins på Pinterest. Haha, jeg er næsten ved at blive en berømthed inden for emnet. Gad vide om jeg kan blive influencer og få gratis dyreforder.

Hvad viser Search Console?

Teknisk set er udviklingen eksponentiel, og man skal jo ikke være utilfreds med hvad der reelt er en ganske god stigning. Jeg brokker mig heller ikke, men noterer blot, at blog #1 har større succes.

Det store dyk yderst til højre skyldes sandsynligvis usikker data og ikke et reelt fald i besøgende.

Statusoverblik

Den seneste måned indbragte bloggen 16,42 USD. Hvis nu dette havde været min eneste blog og ikke blev sammenlignet med blog #1, så ville jeg have været ganske godt tilfreds.

ArtiklerSidevisningerUdgifterIndtægterAkk. indtjening
Måned 151211650-165
Måned 21026103,270-268,27
Måned 314139202,440,16-439,84
Måned 4194971283,10-564,74
Måned 5347122104,17-770,57
Måned 6467071626,41-926,16
Måned 7537241707,65-1.088,51
Måned 85712119010,68-1.167,83
Måned 9571850016,42-1.151,41
Alle valutatal er i USD.

Hvad skal der ske i næste måned?

Jeg ved ikke rigtig, om jeg vil arbejde videre på denne blog ud over at udgive nogle artikler, jeg selv personligt brænder for. Hvorfor brug tid på en blog, der indbringer knap 9 dollars pr 1.000 sidevisninger, når den anden indbringer 10 dollars mere, og som tilmed umiddelbart ser en mærkbart højere stigning i sidevisninger?

Lad os sige, at der skal udgives 5 artikler i den kommende måned. Det vil være dumt helt at stoppe udgivelserne, for det er åbenlyst et potentiale. Måske skal den bare have længere tid. Desuden er det et emne, jeg går meget op i privat.

Gå til oversigt over alle statusopdateringer

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com